6 Adımda Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Abone Ol

Bu yazıda 6 adımda web sitesi trafiği arttırma yollarını inceleyip, sitenize nasıl daha çok hit çekebileceğinizden bahsedeceğim. O halde lafı uzatmadan başlayalım.

Web sitesi hit arttırma yolları

İlk dikkat edeceğimiz nokta sitemizin hangi konuda olduğu. O nedenle site kategorisi belirlemekle başlayalım.

Site kategorisi seçimi

Öncelikle site kategorimizin ne olduğuna ve sitemizin çizgisinin hangi yönde ilerlediğini oturup ele alalım.

Eğer hit beklentiniz varsa ve reklam, seo, backlink için ayırabileceğiniz paranız yoksa kesinlikle genel blog, genel haber sitesi açmayın. Açmışsanız ve yolun başındaysanız yol yakınken geri dönün.

Çünkü her konuda uzman olamazsınız. Her konuda uzman olamayacağınız için her konuda uzmanca makale de yazamazsınız. Yazsanız bile tek başınıza yetişemezsiniz, yetişseniz bile seo, backlink, reklam için yeterince para ayıramazsınız ve mevcut otoriter haber siteleriyle yarışamazsınız.

Dost acı söyler. Sizi saçma vaatler ile kandırmıyorum. Bu yollardan ben de geçtim ve tecrübelerimi yazıyorum. Dolayısıyla dediklerim acı da olsa kulak asın ki bedelini sonradan daha acı ödemeyesiniz.

O yüzden ne yapıyoruz? Kendimize niş bir kategori seçiyoruz. Haber sitesi açacaksak yerel veya bir sektör üzerine kurulu haber sitesi açıyoruz.

Niş kategori seçiyoruz dediysem de sadece portakallı pekin ördeği üzerine içerik üreten bir site açmıyoruz. Çünkü aranma hacmi olmayan bir sektörün en iyisi de olsanız alacağınız hit sıfırdır.

Site kategorisi seçerken aranma hacmi olan, çok dişli rakiplerin nispeten az olduğu ve nispeten dar bir alana yönelik kategori seçiyoruz.

Size şu konuda site açın diyemem. Bunu kendiniz araştırıp bulmanız gerek.

Bu kategorisini belirlediğiniz siteyi açtıktan sonra da içerikleri rastgele eklemiyoruz. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, aranan konularda, siteye hit çekebilecek konularda içerikler üretiyoruz.

Eğer varoluşsal sancılarınızı yazdığınız bir blog açarsanız mevcut okunma oranlarının olduğu bir ülkede bir Dostoyevski değilseniz yazdıklarınızı kimse okumaz. -Dostoyevski’yi bile okumuyorlar- Blogunuzu kimse keşfetmez.

İnsanlara marjinal fayda sağlamalısınız. Hobi olarak yine yazın ama söz konusu içeriklerle bir site açıp hit beklemeyin.

Diyelim ki mevcut bir sitemiz var. Artık geri dönüşü olmayan bir noktadayız ve hit alamıyoruz. Siteyi kapatıp gitmek de istemiyoruz. Ne yapalım?

web sitesi trafik arttırma yolları

Hitsiz siteye hit kazandırma yöntemleri

Öncelikle bu söz konusu sitemiz görece eski olduğu için bir nebze avantajlıyız. Gerek domain otoritesi gerek site yaşı gibi faktörlerden dolayı yeni açılmış bir siteye oranla daha avantajlıyız ama neden hit almıyoruz?

İlk önce sitedeki içeriklerin kopya olup olmadığı, sitenin Google tarafından herhangi bir cezaya tabi tutulup tutulmadığı, siteye hacklink saldırısının olup olmadığı gibi durumlar derinlemesine araştırılmalıdır.

Ondan sonra yine en başa dönüyoruz. içeriklerimizin aranma hacmi nedir ve içeklerimiz marjinal fayda sağlıyor mu sorusunu sormalıyız.

Buraya kadar bir hata ile karşılarşırsanız derhal düzeltmelisiniz. Her şey tamamsa sayacağım diğer maddeleri sitenize uygulamanız gerek.

Düzenli içerik üretimi

siteye hit cekme yolları

Bazı arkadaşlar siteleri için makale satın alıyorlar. Buraya kadar sorun yok özgün olması şartıyla alabilirsiniz fakat aldıkları makalelerin hepsini bir anda yayınlayıp kalan bir ay boyunca hiç içerik üretmiyorlar. Bu oldukça yanlış bir içerik yayınlama stratejisidir.

Çünkü bir anda bir sürü içerik yayınlarsanız Google, sitenizi spam yapıyor olarak algılayabilir.

O nedenle içeriklerimizi belli bir plana yayıp, o plana sadık kalarak yayınlamalıyız. Haftada bir ise haftada bir, günde bir ise günde bir ayda bir ise ayda bir içerik mutlaka yayınlamalıyız.

Kullanıcı deneyimi açısından da önemli bir durumdur bu. Ben herhangi bir siteye girdiğimde o sitedeki en son tarihli yazı milattan önce yayınlanmış ise sitenin unutulmuş, ilgisiz kalmış izlenimini alıyorum.

Güncel ve etkili içerik üretmeniz sizi sıralamada yukarılara taşıyacaktır. Emek verip, düzenli üretip böylece trafiğimizi arttırabiliriz.

Etkin sosyal medya kullanımı

siteye sosyal medyadan hit cekmek

Devir sosyal medya devri. İnsanlar vakitlerinin çoğunu çeşitli sosyal medya mecralarında vakit öldürerek harcıyor. Dolayısıyla arama motorlarından trafik çekmek kadar sosyal medyadan da trafik çekmek önemlidir.

Peki etkin sosyal medya kullanımı nedir?

Sosyal medya mecraları üzerinden örnekler verelim. Bildiğiniz gibi Instagram görsel ağırlıklı bir platform. Siz burada tuğla gibi metin paylaşırsanız net bir şekilde kimse okumaz. Metin paylaşmak istiyorsanız Twitter, Facebook veya Linkedin bu iş için daha uygun.

Ürettiğiniz içerikleri güzel bir şekilde sosyal medyadan, mecranın tarzına uygun olarak süsleyip kullanıcılara pazarlamalısınız. Böylece otoriter bir sosyal medya hesabına sahip olursanız güzel bir hit kazanabilirsiniz sitenize.

Kullanıcı deneyimini önemsemek

İçeriklerinizi arama motorlar için değil de kullanıcılar için hazırladığınızda farkı göreceksinizdir. Buna şöyle bir örnek vereyim.

Diyelim ki siz arama motoruna platonik olarak aşıksınız. Fakat arama motoru da kullanıcıya aşık. Ne oldu? Siz kullanıcıyı kaparsanız kendiliğinden arama motoru tarafından da varlığınız fark edilir olacaktır. Biraz saçma bir örnek oldu ama olsun.

Bazı siteler görüyorum, içerikten çok reklam var. İçeriğin içine reklam eklememiş, reklamın içine içerik eklemiş. Böyle olunca ne oluyor? Kullanıcı sitenizde bir saniye bile durmuyor ve bu hemen çıkma oranınızı büyük oranda yükseltiyor. Bu durum SEO açısından çok kötü bir durum.

Sitenizde çalışır bir iletişim formu olması, gizlilik politikası sayfası olması, saçma sapan renklerin fontların kullanılmamış olması kullanıcıyı memnun edecektir ve dolaylı olarak site trafiğiniz artacaktır.

Web sitesi için paraya kıymak

Para dedim diye aklınızda hemen büyük ajanslara para vermek, pahalı tanıtım yazıları almak gibi şeyler gelmesin. Çok paranız varsa alın tabi o ayrı mesele ama benim burada bahsetmek istediğim durum çok farklı.

Yahu adam hosting parası ödememek için saçma sapan site oluşumlarından site açıyor, domain bile almıyor sonra vay efendim neden siteme hit gelmiyor diyor.

Öncelikle bir adet domain, bir adet hosting paketi, site wordpress ise bir adet ücretli tema almak bu işin olmazsa olmazı. Bunlar hepi topu üç kuruşa mal olan şeyler. Eğer bir site açıp, zamanınızı, emeğinizi verecekseniz en başından olaya yerinde yaklaşın.

Paranız yoksa tema işini sonraya da bırakabilirsiniz ama domain ve hosting almadan blogspot sitelerin falan son zamanlarda pek başarılı olabildiğini söyleyemeyeceğim. Bu arada domain alıp, ücretli blogspot teması alıp Blogger’i profesyonel bir görünüme sokabilir, hosting parasından tasarruf edebilirsiniz ama bunları yapmayacaksanız önermiyorum.

Eğer sitemiz bir yerlere geldiyse de her ay spam skoru düşük, otoriter ve pahalı olmayan sitelerden birer backlink satın almak size bir şey kaybettirmez, hit kazanmak adına çok faydası olur. O yüzden paraya kıyıyoruz.

web sitesine nasıl seo yapılır

Zararlı backlinklerden uzak durun

Sırf .edu uzantılı diye herkesin backlink aldığı, günde yüzlerce link çıkışı yapılan bir siteden backlink almayın.

Az önce paradan bahsettik. Bilmem kaç yüz tane backlink adı altında seo yapan kişilere paranızı kaptırmayın.

Seo masraflı bir iştir. Eğer bütçeniz varsa sektörde tanınmış kişi ve ajanslarla çalışın. Gidip de hem paranızı hem sitenizi çöp yapacak seo paketi yapan kişilerle çalışmayın.

Bu tür backlinkler ile sitenizin sağlığını bozmazsanız hitleriniz de istediğiniz düzeye gelecektir.

Evet bu yazıda site trafiği nasıl arttılır, siteye nasıl hit çekilir konusu üzerine konuştuk ve kısaca tecrübelerimden bahsettim. Sizin de eklemek istediğiniz bir nokta varsa yorumlardan belirtebilirsiniz. Bol hitli günler dilerim.

Son olarak dediklerimin lafta kalmış olmaması için kendi blogumda yaptığım bir çalışma sonucunda hitlerimi nasıl arttırdığıma yönelik bir ekran fotoğrafı bırakacağım. 9. aydan sonraki ilerlemeye bir bakın.

site trafiği arttırma yolları