C Panelden C Panel’e Web Sitesi Nasıl Taşınır? (Detaylı Anlatım)

Abone Ol

Bu içerikte web sitemizi bir C Panel’den başka C Panel’e nasıl taşıyabileceğimizi öğreneceğiz. Eğer yeni bir site almışsak, hosting firmamızı değiştirmek istiyorsak veya daha üst pakete vesaire geçmek istiyorsak bu site taşıma işini bilmemiz gerekir. O halde başlayalım.

WordPress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ben başlığı WordPress site taşıma diye attım ama genel itibariyle özel script kullanılan siteler de bu şekilde taşınabilir. Ben size WordPress site üzerinden anlatacağım işlemleri. Bu arada destek sistemi hızlı, işini severek yapan bir hosting firmasıyla çalışmak acil durumlarda destek alabilmek için önemli bir unsurdur. Araya bu bilgiyi sıkıştırmış olayım.

1. Adım: Yedekleme işlemi

Taşınacak sitemiz hali hazırda hangi sunucuda barınıyorsa o panele giriyoruz ve panel üzerinden yedekleme sihirbazı yazan yeri buluyoruz.

wordpress site taşıma

Yedekleme sihirbazı yazan yere tıkladığınızda karşınıza şöyle bir ekran gelecek:

site taşıma

‘Back up’ yazan yere tıklayın. Buraya tıkladığınızda tam yedekleme veya kısmı yedekleme şeklinde iki seçenek açılacak:

c panelden c panele site taşıma

Burada hangi yedekleme işlevini kullanacağınız sitenizin boyutuna göre değişiyor. Eğer sitenizin boyutu 1-2 GB üstünde ise tam yedekleme, altında ise kısmi yedekleme şeklinde ayrı ayrı yedek almanızı öneririm.

Ben kısmi yedekleme üzerinden devam edeceğim ama siz tam yedekleme yapmak isterseniz de uzak ftp sunucusu yöntemi ile yedekleme yapabilirsiniz. Açılan pencerede bilgileri şu şekilde doldurmalısınız:

  • Yedekleme Hedef Yeri: Uzak FTP Sunucusu.
  • E-posta Adresi: Yedekleme işlemi bittiğinde mail almak istiyorsanız herhangi bir mail adresi yazabilirsiniz.
  • Uzak Sunucu: Yeni C Panel’in ip adresini buraya gireceksiniz. Panel,nizin sol üst köşesinde görebilirsiniz ip adresinizi.
  • Uzak Kullanıcı: FTP kullanıcı adınız
  • Uzak Şifre: FTP şifreniz
  • Portu:21
  • Uzak Dizin: Dosyaların hangi dizine çıkarılmasını istediğinizi buraya belirtebilirsiniz. Dosyaların ana dizine çıkarılmasını istiyorsanız / işareti koyabilirsiniz.

Ardından yedek oluştur tuşuna bastığınızda sitenizin boyutuna göre yedek oluşturma işlemi tamamlanacaktır.

Kısmi yedekleme işleminde ise okla çizdiğim yerlere tıklayarak ayrı ayrı dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yedekleme sihirbazındaki işimiz bitti. Şimdi dosya yöneticisine gidip public.html dosyamızı yedekleme işlemimize geçiyoruz.

wordpress site taşıma

public.html dosyasına sağ tıklayıp compress diyerek dosyayı sıkıştırıyoruz.

wordpress c panel yedek alma

En üstteki Zip Arşivi kısmını seçmeyi unutmayın. Dosya sıkıştırıldıktan sonra o dosyayı da bilgisayarımıza indiriyoruz.

Yedekleme işlemimiz buraya kadardı. Public.html dosyamızı, veritabanımızı, giriş dizinimizi ve e-postalarımızı yedekledik ve eski c panel ile işimiz bitti. Şimdi yeni C panel’imize giriş yapıyoruz.

2. Adım: Yedeklerin Geri Yüklenmesi

Yeni C Panelimizde yedekleme sihirbazı kısmına girip bu sefer geri yükle tuşuna basıyoruz ve eski C Panel’den alıp bilgisayarımıza indirdiğimiz dosyaları buradan geri yüklüyoruz.

web sitesi taşıma

Buradaki işimiz bittiğinde de dosya yöneticisine gidip az önce sıkıştırıp bilgisayarımıza indirdiğimiz public.html dosyasının yüklemesini yapıyoruz. Dosya zip olarak yüklenecektir. Dizine çıkarmamız gerekiyor. Bu arada hosting firmaları c panel’den dosya yükleme sınırı koyabiliyorlar. Dosya boyutunuz koyulan sınırı açıyorsa ticket açarak durumu yetkiliye izah edebilirsiniz.

c panele yedekleri geri yükleme

Extract tuşuna bastığınızda sistem size dosyaların hangi dizine çıkarılmasını istediğinizi soracaktır. Güvenlik açısından direkt public.html olarak çıkarmasını istemeyin. Farklı bir isim belirtip tüm dosyaları oraya çıkartın.

Çıkarttığınız dosyalara Shift tuşuna basılı tutarak hepsini seçip sağ tık yaparak move (taşı) tuşuna basın. Ondan sonra public.html dosyasının içinde tüm dosyaları aktarabilirsiniz.

Yeni C panelimizde ilk önce veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için MySQL veritabanları yazan yere girmemiz gerekiyor.

veritabanı oluşturma

Buraya girdikten sonra veritabanı oluştur seçeneğine basarak bir veritabanı ismi giriyoruz. Türkçe karakter kulanmadan mümkünse harf ve karakter karışık olarak bir veritabanı ismi giriyoruz.

Veritabanını oluşturduktan sonra hemen aşağıdan bir de veritabanı kullanıcısı oluşturuyoruz. Burada kullanıcı oluşturuken yazdığınız şifreyi kaydedin. Az sonra bize wp-config.php dosyasını düzenlerken lazım olacak.

Veritabanı ve kullanıcı oluşturma işlemi bittikten sonra yine hemen aşağıdan veritabanına kullanıcı ekleme işlemini yapıyoruz. Burada tüm ayrıcalıklar sekmesine tıklamayı kesinlikle unutmamalısınız.

veritabanına kullanıcı ekleme

Tüm ayrıcalıkları seçip değişiklikleri uygula dedikten sonra veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturup, kullanıcıyı veritabanına ekleme işlemini bitirmiş oluyoruz ve buradaki işimiz bitiyor. Buradaki işimiz de bittiğine göre phpMyAdmin’e gidebiliriz.

oluşturduğumuz veritabanını sol taraftan seçtikten sonra içe aktar seçeneğine tıklayarak önceden indirmiş olduğumuz veritabanını içe aktarıyoruz.

veritabanı içe aktarma

Dosyayı seçip git tuşuna bastıktan sonra veritabanımız içe aktarılmış olacak. Geriye sadece wp-config.php dosyamızı düzenlemek kaldı.

dosya yöneticisi>public.html klasörünün içinde bulabilirsiniz.

wp-config dosyası düzenleme

Edit deyip düzenleme işleminize geçtiğinizde şu kısmı bulup kendi veritabanı ismi, kullanıcısı ve şifrenize göre düzenlemeniz gerekiyor.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'veritabanı adı buraya' );

/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'veritabanı kullanıcı adı buraya' );

/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'veritabanı kullanıcı şifresi buraya' );

Tüm bu işlemler bittikten sonra sitemizin a kayıtlarını yeni ip adresimize yönlendirebiliriz. Yeni ip adresinizi c panelinizin sol tarafında yer alan Shared IP Address kısmının altında görebilirsiniz.

Dns yönlendirme işlemi bittikten sonra dnschechker sitesinden adreslerinizin yönlenip yönlenmediğini kontrol edebilirsiniz.