Https (SSL) Yönlendirmesi Nasıl yapılır?

Abone Ol

Bu içerikte web sitenizin nasıl her koşulda https ile yani ssl sertifikası etkin bir şekilde açılmasını sağlayacağınızı anlatacağım.

Öncelikle bir SSL sertifikasına sahip olmanız gerekir. SSL sertifikasına sahip olmadan yönlendirme yaparsanız siteniz açılmaz ve güvenli değil uyarısı ile karşı karşıya kalırsınız.

Yeri gelmişken SSL’den de kısaca bahsedelim.

SSL sertifikası nedir?

SSL’nin açılımı; Secure Sockets Layer’dir. Yani Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelmektedir.

Gönderilen bir metnin, bilginin sadece doğru adreste işlenebilmesini sağlar. Tabi tek çeşit SSL sertifikası yoktur, 40, 128,256 bit gibi farklı çeşitlerde SSL sertifikaları mevcuttur. Kullanım alanlarına gelinirse bir e ticaret sitesi ile blog sitesinin ihtiyaç duyduğu SSL sertifikası seviyesi aynı ölçüde olmayacaktır. Kısaca böyle açıklayabiliriz.

E ticaret siteniz olmasa bile SSL kullanımı hem kullanıcı deneyimi açısından hem de SEO açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

Https yönlendirmesi nasıl yapılır?

İlk önce eğer WordPress kullanıyorsak Başlangıç>Ayarlar>Genel kısmına gelip sitemizin kalıcı bağlantı kısmını https:// ile başlayacak şekinde düzenliyoruz. Tam olarak şu şekilde:

https yönlendirme

bu işlemi yaptıktan sonra siteniz SSL sertifikası ile açılacaktır fakat sitenize http:// şeklinde giren kullanıcılar için SSL deaktif olacaktır. Yönlendirme yapmak için cpanel’e gidiyoruz.

Ardından şu yolu izliyoruz.

Cpanel>Dosya yöneticisi>Public.html

.htaccess dosyasını bulmamız gerek ama ilk etapta görünmeyecektir. o yüzden sağ üst köşedeki ayarlardan kısmından gizli dosyaları göster seçeneğini aktif edip .htaccess dosyasına ulaşıyoruz.

Ardıdan size vereceğim kodu dosyanın en altına yapıştırıp dosyayı kaydediyorsunuz. İşlem tamamdır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]