Humans.txt Dosyası Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Abone Ol

Bu içerikte birçok webmasterin bilmediği humans.txt dosyasından bahsedeceğiz. Dilerseniz ilk önce bu dosyanın ne olduğunu öğrenelim, ardından oluşturma ve yükleme işleminin anlatımına geçeriz.

Humans.txt dosyası nedir?

Human sözcüğü insan anlamına gelmektedir. .txt ise metin dosyası uzantısıdır.

Bu dosya bir web sitesinin botlar tarafından değil de bir insan/insanlar tarafından hazırlandığını belirten basit bir simgedir. Birçok büyük sitenin bu özellikten faydalandığını görebilirsiniz.

Örneğin google.com/humans.txt url’sine gittiğinizde şu metin ile karşılaşırsınız:

Google is built by a large team of engineers, designers, researchers, robots, and others in many different sites across the globe. It is updated continuously, and built with more tools and technologies than we can shake a stick at. If you'd like to help us out, see careers.google.com.

Kısacası Google; humans.txt dosyasında kendisinin dünya genelinde birçok mühendis, araştırmacı, tasarımcı, yazılımcı… ekibi ile çalışan bir şirket olduğunu anlatıyor.

humans.txt dosyası nedir

Humans.txt dosyasının seoya etkisi var mıdır?

Aman aman bir etki olmasa da seoya olumlu etkisi yoktur diyemeyiz. Google bile bu dosyayı kullanıyorsa biz de kendi sitelerimizde bu kurala uyup + puan kazanmalıyız. Peki humans.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Humans.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Bilgisayarınızdan yeni metin belgesi oluştur deyip, benim yazdığım bilgileri kendi site bilgileriniz ile değiştirerek dosyayı oluşturabilirsiniz. Bu kadar basit.

mertozcan.net

Kisisel Blog/Personal Blog

Yazar/Author: Mert Ozcan
Iletisim/Contact: [email protected]
Twitter: @merto_zcan
Facebok: @mertozc
Instagram: @merto.zcan
Linkedln: @mertozc

Powered by: WordPress
Dil/Language: tr_TR

From Eskisehir, Turkey.

humans.txt dosyamı kendinize göre özgünleştirip öyle de yükleyebilirsiniz ama kesinlikle Türkçe karakter kullanmamalısınız. Aksi taktirde karakterler bozuk görünüyor tarayıcıda.

Humans.txt dosyası nasıl yüklenir?

C Panel>Dosya yöneticisi>Public.html

Bu dizine girdikten sonra oluşturduğunuz humans.txt isimli dosyayı direkt ana dizine upload ediyorsunuz ve işlem bitmiş oluyor.

Ayrıca bir püf nokta daha vermek gerekirse dosya ismini humans.txt yapıp cpanele yüklediğinizde humans.txt.txt şeklinde bir dosya oluşabiliyor. Dosya yöneticisi üzerinden dosya adını düzenlediğinizde siteadresiniz/humans.txt url’si artık çalışıyor olacak.