Reklam Smslerinden Ve Çağrılarından Nasıl Kurtulunur?

Bu içerikte telefonlarınıza gelen reklam amaçlı arama ve smslerden nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğim.

Herhangi bir şekilde telefon numaranızı verdiğiniz bir site, kurum veya kişi sizin numaranızı reklam verenlerle paylaşabilmekte. Bu da sizi hedef kitle haline getirip bu tür spam arama ve smslerle karşı karşıya bırakabilmektedir.

Bu kısmı biraz açmak gerekirse, örneğin siz su tesisatı işi ile ilgilenen herhangi bir siteye veya kuruma telefon numaranızı verdiniz diyelim. Su arıtma sistemleri satan bir firma gidip potansiyel müşteri olabilecek kişilerin datasını satın alıp, toplamaya çalışırken ilgili yerden sizin numaranızı da edinip size pazarlama amacı ile ulaşıyor.

Bu konuda çeşitli yasalar vesaire var ama çok kaba tabirle işler böyle işliyor.

O yüzden mümkün mertebe telefon numaranızı çok gerekli olmadıkça her kurum ve her site ile paylaşmamanız gerekir.

Spam çağrı ve smslerden kurtulma yolları

Birçok kişi bilmese de devletin bu konuda ileti yönetim sistemi isminde çok güzel bir hizmeti var. Bu hizmete ulaşmak için vatandas.iys.org.tr adresine erişim sağlayabilirsiniz. Ardından E-devlet veya telefon numarası ile girme şeklinde iki farklı seçenek çıkıyor. Görünüm şu şekilde:

spam-çağrı-ve-smslerden-kurtulma-yolları

Sisteme girdikten sonra telefon numaranızın hangi şirketlerde kayıtlı olduğu ve o şirketlerin size sms veya arama yoluyla ulaşabilme izinlerinin olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Benim telefon numaramı girince karşıma 20’den fazla şirket çıktı. Birkaçı şöyle:

reklam mesajlarından kurtulma

Ardından size sms veya arama yolu ile ulaşmasını istemediğiniz şirketlerin izinlerini reddederek kurtulabilirsiniz.

Spam maillerden kurtulma yolları

Sms ve çağrı işini halletik, geriye mail kısmı kaldı. İstenmeyen maillerden kurtulmak nispeten daha kolay. Çünkü Amerika’daki spam yasası Avrupa Birliği’ndeki veri koruma yönetmeliği gibi kanunlar maillere abonelikten çık butonu koyulmasını zorunlu kılıyor.

Fakat genelde firmalar bu yazıyı mailin en altına, oldukça küçük yazı tipi kullanarak ekliyorlar. O yüzden mailin içeriğine dikkatle bakıp abonelikten çık veya unsubscribe yazını bulup tıklamak gerekiyor.

Son olarak hatırlatmakta fayda var. Şahsi telefon numaranızı ve mail adresinizi gerekli olmadıkça herhangi bir kurum veya site ile paylaşmayın. Şahsen çoğu siteye tek kullanımlık mail adresi ile üye oluyorum ben. Bunu ücretsiz olarak sağlayan birçok site var. Google’a tek kullanımlık mail yazmanız yeterli.