Spam Skoru Nasıl Düşürülür?

Bu yazıda başlıktan anlaşılacağı üzere bir web sitesinin spam skorunun nasıl düşürülebileceğinden bahsedeceğim.

Web sitesinin spam skorunu düşürme yolları

Öncelikle spam skorumuzu nasıl öğrenebileceğimizden bahsedeyim. Ben sitelerimin spam skorunu ölçmek için şu siteyi kullanıyorum. Gayet pratik ve doğru sonuç veriyor. Ayrıca buradan sitenizin domain otoritesini ve sayfa otoritesini de görebiliyorsunuz. Sayfa otoritesi ve domain otoritesi ile ilgili yakında içerikler gelecek geldiği zaman buraya eklerim.

Öncelikle hali hazırda spam skoru oldukça yüksek olan kendi sitemi ele alarak size anlatayım ve sitemin spam skorunun neden bu kadar yüksek olduğunu anlatayım.

spam skoru nasıl düşürülür

Gördüğünüz gibi sitemin şu an itibariyle tam anlamıyla berbat bir spam skoru ve da pa’sı var. Peki neden böyle?

Domaini alalı 293 gün oldu ve siteyi tek sayfa bir site olarak kullanıyordum bu süre boyunca. Yani pasif bir şekilde bekliyordu. Ben bu domainimi yeni projelendirdim ve bu sitedeki üçüncü yazım. Değerleri düzelttikten sonra buraya eklerim. (Yazının sonuna eklendi.)

TB yani toplam backlink sayısı gördüğünüz üzere 4k fakat QB yani kaliteli backlink sayısı ise sadece 3. 4k backlink içinden kaliteli backlink sayısı sadece 3. Bu berbat bir rakam. Domainin benden önceki sahibi maalesef alan adına tonlarca spam backlink almış. Sahibini tanımıyorum, bilinçli mi yaptı bilinçsiz mi yaptı onu da bilmiyorum fakat tam anlamıyla alan adını çöpe çevirmiş. Ben de bu çöpü temizleyeceğim ve size anlattığım metodları uygulayarak spam skorunu düşürüp da ve pa’yı arttıracağım.

Yani benim sitemin spam skorunun yüksek olmasında yatan iki sebep var; birisi çöp backlinkler birisi ise içerik olmadan sitenin uzun süre açık kalması. Sizin sitelerinizdeki durum daha da farklı olabilir. O yüzden benim sitemden ziyade herkesin sitesinde işe yarayacak spam skoru düşürme yollarından bahsedeceğim.

Spam skoru neden artar?

Spam skorunun belirlenmesinde 26 tane etkin madde rol oynar. Bunlardan birini veya birkaçını yanlış uygulamanız sitenizin spam skorunun artmasına neden olur. Bu 26 maddenin hepsini ele almak çok zor. O yüzden en önemli birkaç maddeyi ele alalım.

Alan adı ile ilgili sorunlar

Seçtiğiniz alan adının çok uzun olması, random olması, içinde çok fazla sayı barındırması, saçma uzantılar kullanması gibi nedenler spam skoru açısından önemli maddelerdir. O yüzden mümkün olduğunca kısa, bilinen uzantıları kullanan, içinde sayı özel karakter vs barındırmayan temiz alan adlarını alın.

Site içeriği ile ilgili sorunlar

Sitedeki içerik sayısının az olması, kopya içerik kullanılması, Google fonts kullanılmaması, arama motorlarını manipüle etmeye çalışılan içerikler kullanılması, TBM’si yüksek olan sektörlerde sırf para kazanmak için içerik oluşturulmaya çalışılması gibi içeriksel sorunlar spam skorunuzu ciddi oranda yükseltebilir.

Linklerle ilgili sorunlar

Sitenizden çok fazla dış bağlantı veriyorsanız veya benim sitemde olduğu gibi çok fazla spam backlink alıyorsanız spam skorunuz artacaktır. O yüzden her yerden sırf .edu uzantılı diye bağlantı almayı acilen bırakmalısınız ve sitenizden reklam için veya herhangi bir sebepten dolayı çok fazla başka sitelere özellikle niteliksiz sitelere backlink veriyorsanız bu durumu önlemeniz gerekmektedir.

Spam skorunu arttıran maddeleri saydığımıza göre spam skorunuzu düşürmek için yapacağınız şeyleri de az çok anlamışsınızdır diye ümit ediyorum. Yine de kısaca bir özet geçelim.

spam skoru nasıl düşürülür

Sonuç

  • İçerik sayımız az ise nitelikli içerik üretiyoruz.
  • Alan adımız spam gibi duruyorsa değiştiriyoruz.
  • Çok fazla dış bağlantı vermiyoruz.
  • Kalitesiz backlink almıyoruz.
  • Kullanıcı deneyimine önem veriyoruz.
  • Sitemizin teknik altyapısını gözden geçiriyoruz.

Son olarak sitemize gelmiş olan zararlı backlinkleri Moz, Semrush gibi araçlarla belirleyip reddedebilirsiniz. Ardından bunu Google’a da bildirmek isterseniz Google’nin şu makalesi size yardımcı olacaktır.

Sizin de önerileriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Güncelleme:

Spam skorunu yukarıda size anlattığım yöntemleri uygularak %11 seviyesinden %1 seviyesine indirmiş bulunmaktayım.

spam skoru düşürme