Web Sitesinin Hızı Nasıl Ölçülür?

Abone Ol

Blog sitesi e-ticaret sitesi, sözlük sitesi her ne sitesi olursa olsun bir web sitesinin hızı eğer yeterince iyi değilse o site hem seo açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından başarısız bir sitedir.

Günümüzde saniyelerin bile değeri çok büyük. İnsanlar teknolojinin hızına çok çabuk ayak uyduruyorlar ve herhangi bir sitenin açılmasını beklemekle uğraşmak istemiyorlar. Bu konuda yapılmış araştırmalar da bunu kanıtlıyor.

Dolayısıyla sitesinize gelmek isteyen ziyaretçileri kapıda bekletmemek için hızlı bir web sitesine sahip olmalısınız. Hızlı bir web sitesine sahip olmak için yapılması gerekenler farklı bir yazının konusu. Ben bu yazıda hali hazırda sitesinizin durumunu kontrol etmeye yarayan sitelerden bahsedeceğim. Bu şekilde mevcut durumunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Bu arada size göstereceğim görsellerde benim sitemin durumu pek iyi değil, yüzüme vurmayın. Vaktim olunca ilgileneceğim. 🙂

Web sitesi hızı ölçme araçları

Burada kendi kullandığım, kendi sitelerimin hızını test ettiğim sitelere yer vereceğim. Tek kullandığım bir site yok. Biraz takıntılı bir insan olduğum için ben tüm sitelerden ölçüm alıp sonuca öyle bakıyorum. Size de tavsiye ederim. Çok şey kaybetmezsiniz. O halde başlayalım.

PageSpeed Insights

PageSpeed direkt Google’nin kendi hizmeti. Gayet pratik sonuçlar ve öneriler sunuyor. Fakat sitenize Adsense reklamları ekliyse ne yaparsanız yapın mobil skorunu bir yerden sonra asla yükseltemiyorsunuz. Kafanıza takmayın, benden söylemesi. PageSpeed Insights’a buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Arayüzü ise ekran fotoğrafındaki gibi.

web sitesi hızı ölçme araçları

GTmetrix

GTmetrix benim PageSpeed ile beraber en çok kullandığım site hızı ölçme aracı. Oldukça net sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Ayrıca sonuçlarınızı kaydediyor ve sorguladığınız zamanlara göre site hızınızın yükselip düşme grafiklerini size gösteriyor. Buradaki linkten GTmetrix’e ulaşabilirsiniz. Görünümü ise şu şekilde:

web sitesi hızı ölçme

Thinkwithgoogle

Thinkwithgoogle isminden de anlaşılacağı üzere Google arama motoru odaklı bir site. Ayrıca basit yapısı itibariyle sitenizi yavaş/ortalama/hızlı şeklinde üç kategoriden birine sokuyor. Pratik, temiz ve kullanışlı. Bu siteyi de tavsiye ederim. Buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Görünüm ise şu şekilde:

web sitesi hızı ölçme

Pingdom

Pingdom web site hız testini pek kullanmasam da doğru sonuçlar verdiğini biliyorum. O nedenle alternatif bir hız testi aracı arıyorsanız sizin için kullanışlı olabilir. Sonuçları da baya detaylı gösteriyor. Tavsiye ederim. Buradan siteye ulaşıp aşağıdan da nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz.

web sitesi hızı

Benim önerebileceğim web sitesi hız ölçüm araçları bunlardan ibaretti. Peki siz hangi siteleri kullanıyorsunuz? Yorumlardan belirtebilirsiniz.