WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Abone Ol

Bu içerikte size WordPress admin kullanıcı adı değiştirme işlemini anlatacağım. Sitenizde güvenlik açısından WordPress’in standart admin kullanıcı adı olan ‘admin’ kelimesini kullanmamalısınız. Ayrıca /wp-admin şeklindeki giriş dizinini de değiştirmeniz yine güvenlik açısından önemlidir. Ondan başka bir içerikte bahsedeceğim.

WordPress admin kullanıcı adı değiştirme

WordPress’te kullanıcı adını değiştirmemiz için tavsiye ettiğim iki yol var. Bir tanesi daha zahmetli ama acemi webmasterlar için ideal, diğeri de biraz tecrübeli arkadaşlar için oldukça basit bir yöntem.

İlk önce WordPress yönetici panelimizden kullanıcı adı değiştirmeyi anlatayım;

wordpress admin değiştirme

Gördüğünüz üzere buradan admin kullanıcı adını değiştiremiyoruz. O yüzden yeni bir kullanıcı eklemeniz gerek. Fakat yeni kullanıcıyı yönetici olarak eklediğinizden emin olmalısınız. Ve kullanmak istediğiniz kullanıcı adını doğru bir şekilde yazmalısınız.

wordpress kullanıcı adı değiştirme

Buradaki işimiz bu kadardı. Şimdi siteden çıkış yapıp oluşturduğumuz yeni kullanıcı ile siteye giriyoruz. Siteye girdikten sonra admin kullanıcı adını kullanan kullanıcıyı siliyoruz. Silerken karşınıza şöyle bir ekran çıkacak:

wordpress kullanıcı değiştirme

Tüm içeriği bağla seçeneğini seçip yeni oluşturduğumuz kullanıcıyı seçiyoruz ve işlem bitmiş oluyor.

WordPress kullanıcı adı değiştirme (2. yöntem)

İkinci yöntem biraz daha tecrübeli arkadaşlara hitap etse de diğerinden daha basit. İlk önce c panelimizden phpmyadmin’e giriyoruz.

phpmyadmin kullanıcı adı değiştirme

Ardından sitemizin kullandığı veritabanını seçiyoruz. Seçtikten sonra …_users ile biten satırı bulup üzerine tıklıyoruz. Karşınıza şöyle bir şey çıkması gerek:

veritabanı kullanıcı adı değiştirme

Buradan düzenle sekmesine tıklıyoruz ve açılan ekranda okla gösterdiğim yerlere yeni kullanıcı adımızı giriyoruz.

veritabanı admin değiştirme

Git tuşuna basıp yeni kullanıcı adımızı kaydettiğimiz zaman işlem tamamdır. WordPress panelinizden baktığınızda kullanıcı adınızın değişmiş olduğunu göreceksinizdir.

WordPress Yönetim E-postası değiştirme

Bu işlem de WordPress panelinizden basit bir şekilde yapılabilecek bir işlem fakat e-posta adresine gelen doğrulama kodu ile uğraşmak istemiyorsanız hazır veritabanına girmişken bu işlemi de yapabilirsiniz.

Az önce girdiğimiz users tablosundan çıkıp …_options yazan tabloya girin ve aşağıdaki gibi mail adresinin yazılı olduğu satırı düzenleyin işlem tamamdır.

wordpress yönetici e postası değiştirme