WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Abone Ol

Bu içerikte size WordPress tema Türkçeleştirme işlemini detaylı olarak anlatacağım.

Kullanacağımız WordPress temasını Türkçe diline çevirmek için öncelikle bize bir adet uygulama gerekiyor. Son derece küçük boyutlu ve kullanımı basit olan bu uygulamanın adı Poedit. Buraya tıklayarak bilgisayarınıza uygun versiyonunu indirebilirsiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme

Uygulamayı açtığınızda ise sizi şöyle bir arayüz karşılayacak.

wordpress tema türkçeleştirme

Bu kısımdan yeni bir çeviri oluştur sekmesine tıklıyoruz. Bizden düzenleme yapacağımız temanın .pot dosyasını isteyecek. Bu dosyayı nerede bulabiliriz?

Tema dosyalarını açtığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi languages dosyası çıkacaktır. Bazı temalarda kısaca lang olarak da geçebiliyor.

wordpress tema dili değiştirme

Bu seçili klasörü açtığınız zaman karşınıza .pot uzantılı bir dosya çıkacaktır. Onu poedit programından seçiyoruz. Burada şuna dikkat etmek gerek; languages dosyasında temaismi.pot uzantılı dosya haricinde en.mo en.po gibi dosyalar da olabilir o dosyalar ile işimiz yok. .pot uzantılı dosyayı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Poedit uygulamasından .pot dosyasını seçtiğinizde ilk etapta size hangi dil için çeviri yapmak istediğinizi soracaktır. Türkçe’yi seçin. Sonra da şöyle bir arayüz karşınıza çıkacak.

poedit tema türkçeleştirme

Gördüğünüz üzere yukarıda ingilizde metinler var. Üzerine tıkladığınızda kaynak metin olan yerde otomatik beliriyorlar. Siz de çeviri yapmak istediğiniz kısıma Türkçe cümleyi yazıyorsunuz ve böyle böyle tüm satırları çeviriyorsunuz.

Yine bir püf nokta vermek gerekirse; çevirilerin sonunda gördüğünüz %s gibi sembolleri aynen çevirinin sonuna eklemelisiniz. Nedeni ise o sembollerin değişken sayılarda örneğin 5 comment/ 5 yorum çevirisindeki 5 rakamının yorum sayısına göre düzgün çalışmasının gerekliliğinden ötürüdür.

Tüm işlemleri hallettikten sonra dosya yazan yerden farklı kaydet sekmesine tıklıyoruz ve masaüstüne dosyayı kaydediyoruz.

İşlem bitince masaüstüne .po ve .mo uzantılı iki adet dosya inmiş olması gerekiyor. Bu dosyaları bir yere mutlaka kaydedin çünkü temanıza güncelleme geldiğinde dil sıfırlanacağı için en baştan aynı işlemleri yapmamak adına bu dosyaları yine kullanacağız.

Geldik son kısma.

C panelimize giriyoruz.

Ardından şu yolu takip ediyoruz.

C Panel>Dosya yöneticisi>Public.html>Wp-content>themes>çeviri yapmak istediğiniz tema>languages

Oluşturduğunuz iki adet dil dosyasını buraya upload etmeniz gerekiyor. Yalnız yine bir püf nokta burada bizi bekliyor dil dosyalarının isimleri aynen size verdiğim şu şekilde olmalı;

  1. tr_TR.mo
  2. tr_TR.po

Bunların haricinde temaya ait .pot dosyası da orada olacaktır. Ona bir müdahalede bulunmayın. İşi görsele dökmek gerekirse aynen şu şekilde olmalı:

tema türkçeleştirme

İşlemler buraya kadardı. Eğer cache eklentisi kullanıyorsanız önbelleğinizi temizleyin ve siteyi yenileyin. WordPress tema Türkçeleştirme işleminin başarıya sonuçlandığını göreceksinizdir.