WordPress’te Bir Kategori Anasayfadan Nasıl Gizlenir?

Abone Ol

Bu yazıda WordPress’te oluşturduğumuz bir kategorinin anasayfada görünmesini istemiyorsak bunu nasıl yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Öncelikle bir kategoriyi neden anasayfadan gizlemek isteriz sorusunun cevabını arayalım. Eğer sitemizde sponsorlu içerikleri anasayfada göstermek istemiyor ve sponsorlu içeriklere özel bir kategori oluşturmak istiyorsak bunu yapmak isteriz. Başka nedenleri de olabilir fakat çözümü hepsinin aynıdır. O halde WordPress’te ana sayfadan kategori gizleme işleminin yapılışına geçelim.

WordPress’te anasayfadan kategori gizleme işlemi

İlk aşama olarak gizlemek istediğimiz kategorinin ID numarasını bulmamız gerekiyor. Bunu basit bir işlemle bulabiliriz.

Admin paneline girdikten sonra sırasıyla takip ediyoruz.

Başlangıç>Yazılar>Kategoriler>İlgili kategori>Düzenle

İlgili kategoriye tıklayıp düzenle seçeneğine tıkladığınızda tarayıcınızda çıkan url’ye bakıp kategorinin ID’sini öğrenebilirsiniz. Mesela benim sitemde bu yazının bulunduğu kategorinin ID numarası aşağıdaki ekran fotoğrafından görüleceği üzere 18’dir.

wordpress ana sayfadan kategori gizleme

Bu kodu aklımızda tuttuktan sonra yine sırasıyla şuraya gidiyoruz.

Başlangıç>Görünüm>Tema Düzenleyici>Functions.php

Functions.php’ye geldikten sonra en aşağıya inip vereceğim PHP kodunu ekliyoruz.

function preventHomepageTips($query) {
if($query->is_home() && $query->is_main_query()){
$query->set('cat', '-18');}}
add_action('pre_get_posts', 'preventHomepageTips');

Bu kodda -18 yazan kısıma kendi kategori ID’nizi ekliyorsunuz, birden fazla kategori eklemek isterseniz de örnek veriyorum -18 -14 -654 gibi değerleri aralarına virgül koymadan yazabilirsiniz.

Ardından dosyayı kaydediyorsunuz ve işlem tamam. İlle wordpress panelinden yapmanıza gerek yok functions.php dosyasına c panel üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Unutmamanız gereken nokta ise tema güncellemesi gibi durumlarda bu kodların kaybolacağı için güncellemeden sonra işlemi tekrarlamanız gerektiğidir.