WordPress’te Yazı İçine Nasıl Reklam Eklenir?

Abone Ol

Bu içerikte WordPress’te yazı içine reklam ekleyebileceğiniz üç farklı yöntemden bahsedeceğim. Burada ele aldığımız reklam Adsense reklamları üzerine olacak. Yoksa reklam kelimesinin ucu çok açık. Satış ortaklığı, link vermek, banner, ürün tanıtımı gibi bir sürü reklam modeli var.

O halde başlayalım.

WordPress’te Yazı İçine Reklam Ekleme Yolları

Otomatik reklamlar

İlk yöntem hiçbir şeye dokunmadan Adsense’nin otomatik reklam seçeneğini aktif etmek ve ardınıza yaslanmak.

Bu yöntemle Google sitenizi kısa bir sürede analiz ediyor ve çeşitli yerlere çeşitli reklamları otomatik yerleştiriyor. Algoritmanın geliştikçe daha iyi reklam yerleşimi yaptığını söylemekle beraber bu yöntemin birtakım dezavantajlarının da olduğunu söylemek mümkün.

Örnek vermek gerekirse ben sitelerimin genelde ana sayfasına reklam koymam. Hem site açılış hızı, hem ziyaretçi rahatı ve hem de kişisel zevklerimden ötürü böyle bir tutum sergiliyorum. Fakat henüz Google’nin otomatik reklamlar özelliğinde ana sayfayı reklamlardan hariç tutmak gibi bir özellik yok.

Yazı içine reklam ekleme eklentisi

İkinci yöntem ise Ad İnserter isimli eklentiyi kullanmak. Bu eklenti reklam konusunda yapmak isteyebileceğiniz tüm durumları uygulamanızaolanak sağlıyor. İleride bu eklentinin kullanımı ile ilgili bir içerik daha üretebilirim.

Yazı içine reklam ekleme kodu

En son yöntem ise kod yardımı ile yazı içine reklam eklemek. Size vereceğim PHP kodunu temanızın funtions.php bölümünün en altına ekleyebilirsiniz. İster cpanel ister de wordpress başlangıç sayfasından bunu yapabilirsiniz.

function yazi_ici_reklam($content){
$yazida_en_az_kelime_sayisi = 500;
$kelimeden_sonra_ekle = 300;
if (is_single() && strlen($content) > $yazida_en_az_kelime_sayisi) {
$before_content = substr($content, 0, $kelimeden_sonra_ekle);
$after_content = substr($content, $kelimeden_sonra_ekle);
$after_content = explode('</p>', $after_content);
$text='
reklam kodu buraya
';
array_splice($after_content, 1, 0, $text);
$after_content = implode('</p>', $after_content);
return $before_content . $after_content;}
else {return $content;}}
add_filter('the_content', 'yazi_ici_reklam');

Kodda yazan yazıda en az kelime sayısı kısmını ben 500 olarak belirledim. Siz bunu kafanıza göre değiştirebilirsiniz. Eğer yazı belirlediğiniz sayıdan daha az kelime içeriyorsa reklam gösterimi olmaz.

Kelimeden sonra ekle kısmı ise kaçıncı kelimeden sonra reklamın gösterileceğini ifade eder.

Kodda hiçbir değişiklik yapmadan sadece reklam kodu buraya yazan kısmı silip oraya kendi reklam kodunuzu ekleyerek kullanabilirsiniz.